بازار شمس السلطنه (بازار نراق)

مجموعه بازار نراق در بافت تاریخی شهر نراق از توابع استان مرکزی قرار دارد. شهر نراق در ۱۵ کیلومتری دلیجان، حد فاصل شهرستان‌های قم و کاشان می‌باشد. نراق از مسیرهای اصلی راه ابریشم بوده است و کاروان های تجاری از بازار این شهر که اکنون پا برجاست عبور می کردند .


تبلیغات | AD


نراق در گذشته از اهمیت بیشتری برخوردار بوده است و به عنوان یک راه ارتباطی بین شهرهای کاشان، محلات، اراک و همدان جهت حمل و نقل کالا و تجارت نقش به سزایی داشته است.

بازار شمس السلطنه(بازار نراق) یکی از زیباترین اماکن تاریخی شهر نراق است که در دوره قاجار (قرن ۱۳ هجری)ساخته شده است. قدمت بنا به درستی مشخص نیست ولی بر اثر شواهد موجود بیش از ۱۵۰ سال از ساخت آن می گذرد و بانی این اثر تاریخی فردی به نام حاج محمد نراقی معروف به حاجی خان است که طبق بررسی های بعمل آمده ایشان از رجال عهد قاجار بوده و وضعیت مالی خوبی داشته است.

معماری بنای این بازار همراه با حجره‌ها و تیمچه‌ها از ظرافت و زیبایی خاصی برخوردار است. سقف‌های گنبدی شکل این بازار ویژگی منحصر به فردی به آن بخشیده است.دیوارهای بازار آجری و سقف آن، ضربی آجری است. در حجره ها همه از چوب است که روی آنها با مهارت و زیبایی خاصی کنده‌کاری گردیده است. علاوه بر این برای استراحت کاروانیان، در بالای این حجره‌ها اتاق‌هایی ساخته بودند. مصالح اصلی این بازار از آجر می‌باشد.

این مجموعه به لحاظ هویت تاریخی و سبک معماری دارای ارزش‌های فراوانی است.

از جلوه‌های نامانوس این بازار، یکی در‌های فلزی جدیدی است که به جای د‌رهای چوبی قبلی آن تعبیه شده و دیگری حرفه‌هایی است که هم اکنون د‌ر این بازار فعالیت دارند که فعالیت آنان با فضای قدیمی و معماری آن هیچ نوع هماهنگی ندارد.‌

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

ثبت در آثار ملی

این اثر در تاریخ ۲۲ آبان ۱۳۶۲ با شمارهٔ ثبت۱۶۴۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

آدرس : ایران – مرکزی – نراق – بافت تاریخی شهر نراق

منبع hamgardi

تبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.