اثرات بارندگی بهار ۱۳۹۸

نوروز سال ۱۳۹۸ برای خیلی از ما ایرانیان متفاوت بود،  برای برخی تلخ و برای برخی نیز بسیار پر برکت. پس از گذر دوره‌های طولانی بدون بارندگی و کاهش آب در ایران، طی ۱۵ روز به اندازه یک فصل باران بارید که با جاری شدن سیلاب‌های متعدد همراه بود. برای برخی این سال تلخ بود به خصوص کسانی که جان خود را بر اثر سیل در شیراز و دیگر شهرهای خود از دست داده و یا هموطنان شمالی که خانه‌هایشان به زیر آب رفت، اما این بارش‌ها اثرات مثبتی نیز داشتند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.


تبلیغات | AD


اثرات بارندگی بهار ۱۳۹۸

تخریب و نابودی + برکت و فراوانی

همانطور که گفتیم، این بارش‌ها تخریب‌هایی داشتند که میتوان از آنها به جابه‌جایی بیش از ۲۰۰ اتومبیل در شیراز اشاره کرد. خوشبختانه به اثرات تاریخی پاسارگاد آسیبی نرسید اما وضعیت نقش رستم خوب نیست و ترک‌های آن زیاد شده است. در همدان، یخچال میر فتاح که مربوط به دوره قاجاری بود تخریب شد. پل تاریخی آفرینه در استان لرستان به زیر آب رفت. سازه‌های آبی شوشتر در استان خوزستان آسیبی ندیده‌اند، اما بخش‌هایی از آن به زیر آب رفتند که باید به فکر آنها بود. در اصفهان، خانه‌ها و حمام‌های تاریخی کمی آسیب دیدند.

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

در موارد بالا، به نکاتی منفی از این سیلاب‌ها اشاره کردیم و ممکن است برخی از بناهای دیگر باشند که آسیب دیده باشند، اما بد نیست بدانید که بارش‌های امسال فواید بسیار زیادی نیز داشت که از آنها میتوان به جان گرفتن دریاچه ارومیه، دریاچه مهارلو، تالاب هامون، تالاب  گاوخانی و همچنین زاینده رود اشاره کرد. همچنین کشفیاتی تاریخی در اثر این سیلاب‌ها پیدا شدند اما چیزی که مهم است این است که از خسارت‌های وارده به طور کلی آمار دقیقی در دست نیست و باید تا اتمام سیلاب‌ها منتظر ماند و دید که نتیجه چه خواهد بود.


اثرات بارندگی بهار ۱۳۹۸ برای شما خوب بود یا بد؟نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع ایسنا ویکی پدیا باشگاه خبرنگاران جهان

تبلیغات | ADتبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.