آتشکده کازرون | یادگار ساسانیان

آتشکده کازرون نام آتشکده‌ای است که در مکانی ده کیلومتر قبل از ورود به کازرون در استان فارس قرار گرفته و از آثاری میباشد که قدمت آن به دوره ساسانیان برمیگردد.


تبلیغات | AD


این آتشکده بر روی تپه‌ای کم‌ارتفاع قرار گرفته و آتشکده‌ای کوچک به شمار می‌آید. این بنا از نظر معماری به کاخ سروستان شباهت دارد و از این جهت میتوان آتشکده کازرون را به دوره بهرام پنجم نسبت داد. کاربری احتمالی بنا در زمان ساسانیان آتشکده بوده که با توجه به شواهد گوناگون، از جمله عدم تخریب آن در دوره‌های بعدی نظریات متعددی پیرامون کاربری آن مطرح می‌شود.

کاخ سروستان

معماری

نقشهٔ عمارت، بی‌نهایت ساده‌است: تالاری مربع که هر وجه آن با طاقی بیضی شکل به بیرون راه داشته و برفراز آن گنبدی بر گوشه‌ بندی‌ ها و فیل‌گوش‌ ها نهاده شده است. یکی از پایه‌ها و دو تا از طاقی‌ها ویران شده‌اند. ابعاد خارجی بنا، ۳۰/۵×۳۰/۵ متر، ضخامت دیوارها یک متر و دهانه طاق‌ها ۵۰/۲ متر است. ضربی طاقی‌های بیضی، (ارتفاع از زیر دهانه طاقی تا کف زمین حدود ۴۰/۲ متر) که یکی از آن‌ها سالم باقی‌مانده، به کمک قلوه سنگ‌ها، که اندازه خاصی ندارند، انجام شده است. این ضربی‌ها را فقط ملاط گچی که در منطقه کازرون کیفیت فوق‌العاده‌ای دارد برپا نگه‌داشته، ولی باید بگوییم این شیوه از ساختمان، استفاده از چوب‌ بست و تخته‌بندی را ایجاب می‌کند.

آتشکده کازرون
آتشکده کازرون
خواندن این نوشته ها توصیه می شود

گوشه‌بندی‌های چهارگانه که بر فراز سطح فوقانی طاقی‌های بزرگ ساخته شده، گنبد را نگه داشته‌اند. معماری آتشکده کازرون به صورت چهار طاق بوده و از آن دسته بناهاست که در ایران زیاد یافت می شود. هر وجه آتشکده با طاقی بیضی شکل به بیرون راه دارد و بالای آن گنبدی نهادینه شده است. گنبد بنا در گذشته تخریب شده و جنس مصالح آن مشخص نیست که چه بوده است. پایه‌های آن به گونه‌ای است که گویا ناهمواری‌های آنها را تراشیده‌اند. این پایه‌ها به کمک ملاطی از گچ و قطعه‌هایی از سنگ ساخته شده‌اند. این اثر در سال ۱۳۱۸ ثبت ملی شد.

آتشکده کازرون
آتشکده کازرون

موقعیت

مسیر جاده‌ای به سمت این آتشکده به شرح زیر است: از کازرون به طرف منطقه تفرجگاهی دریاچه پریشان حرکت کرده، حدودا ۲ کیلومتر مانده به دوراهی که یک طرف آن به دریاچه ختم شده و طرف دیگر جاده جدید کازرون شیراز را پی می‌گیرد، در سمت راست و تقریباً در فاصله یک کیلومتری جاده بنایی چهارطاقی مربوط به دوره ساسانیان قرار دارد.

چگونه به آتشکده کازرون بروم؟

برای دسترسی، باید به سمت دریاچه پریشان حرکت کنید. نزدیک به دوراهی دریاچه، در سمت راست، بنای آتشکده کازرون قرار گرفته است.

 

آدرس: ایران، استان فارس، شهرستان کازرون، آتشکده کازرون

 

منبع ویکی پدیا

تبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.